Ramadan
Ramadan

Ramadan to najważniejszy miesiąc w kalendarzu islamskim, to czas na refleksję i post. Data Ramadanu opiera się na cyklu księżycowym - co oznacza, że data święta religijnego zmienia się każdego roku. Podczas miesiąca Ramadan muzułmanie biorą udział w poście - nie jedzą ani nie piją między świtem a zachodem słońca. Ramadan to także czas na refleksję duchową, modlitwę, podjęcie pracy charytatywnej i spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi.

W tym roku Ramadan w Polsce zgodnie z oświadczeniem Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP rozpoczyna się we wtorek 13 kwietnia (jest to pierwszy dzień postu).

Zazwyczaj muzułmanie codziennie chodzą do meczetów, aby się modlić, spotykają się na wspólne posiłki z rodziną i przyjaciółmi, jednak w związku z zastosowanymi środkami ostrożności ze względu na koronawirusa tegoroczny Ramadan, jak ubiegłoroczny, przeżywany będzie inaczej. Wprowadzono środki dystansu społecznego, co oznacza modlitwy, działalność charytatywna oraz spotkania z przyjaciółmi i rodziną podczas Ramadanu bardziej w przestrzeni on-line niż real. Istnieją również wskazówki liderów społeczności muzułmańskiej dotyczące postu dla osób podatnych na koronawirusa lub dla osób pracujących długimi godzinami jako kluczowi pracownicy, aby zachować rozsądne podejście do postu.

Każdej nocy post jest przerywany posiłkiem o nazwie Iftar, który odbywa się o zachodzie słońca. W różnych szerokościach geograficznych godzina rozpoczęcia Ifratu jest różna. Jak również czas ten zmienia się wraz z upływem Ramadanu ze względu na wydłużający się dzień.  Czas posiłku podawanego przed zachodem słońca - zwanego Suhoor - również zmienia się w ciągu miesiąca oraz ze zmianą szerokości geograficznej. W sieci znajdziecie kalendarze Ramadanowe dla każdej społeczności, precyzyjnie określające godziny Iftar i Suhoor. Post tradycyjnie przełamuje się zjedzeniem kilku daktyli popijanych napojem - mlekiem, wodą czy sokiem.

Tak jak chrześcijanie w czasie adwentu i świąt Bożego Narodzenia przyozdabiają choinkę i domostwa symbolami świątecznymi, tak i muzułmanie przygotowują swoje domy, ozdabiając je odpowiednio. Ponieważ w islamie nie stosuje się symboli związanych z postaciami ludzkimi (Boga, Proroka), popularne są ozdoby takie jak latarnie, świecie, łańcuchy świetlne. Stosuje się ozdoby w kolorze złotym.

Ramadanowe dekoracje

Domy rodzin z małymi dziećmi przyozdabiane są kolorowymi elementami z symboliką ramadanową, dzieci dostają kalendarze ramadanowe ze słodyczami, dzięki którym odliczają dni postu.

Ramadanowe dekoracje 2

Koniec Ramadanu przynosi święto zakończenia Ramadanu / Festiwal Eid al-Fitr. Również znany jako „Festiwal złamania postu”. Muzułmańska społeczność w Niemczech obchodzi "Zucker Fest", czyli cukrowe święto. Eid al-Fitr to święto religijne obchodzone przez muzułmanów na całym świecie. Tradycyjnie są organizowane obfite posiłki, które są dzielone z przyjaciółmi i rodziną, jednak przez koronawirusa obchody zapewne będą inne w tym roku. Spotkania publiczne, modlitwa w meczecie i zapraszanie gości są ograniczone ze względu na środki dystansu społecznego i polecenia unikania przemieszczania się.

Wszystkim rozpoczynającym Ramadan życzymy sił i wytrwania w poście.

Ramadan Kareem!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl