Święta Bożego Narodzenia w krajach arabskich? Oczywiście!

Święta Bożego Narodzenia w krajach arabskich? Oczywiście!

Chociaż chrześcijaństwo jest religią złożoną, podzieloną na wiele różnych odłamów, obchodzenie narodzin Jezusa jest wspólną tradycją większości, niezależnie od różnic między nimi. Jako religia mniejszościowa na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, tutejsi chrześcijanie nie tylko obchodzą Boże Narodzenie jako święto religijne, ale także traktują je jako okazję do otwarcia drzwi dla swoich muzułmańskich i żydowskich sąsiadów.

Chociaż chrześcijanie na Bliskim Wschodzie stanowią mniejszość w tym regionie, Boże Narodzenie przeżywają w sposób szczególny - obchodzą je przecież w kolebce samego chrześcijaństwa. Chrześcijanie mieszkający w Betlejem oczywiście nie przeżywają magii białych świąt Bożego Narodzenia typowych dla świątecznych filmów i kartek świątecznych, ale mogą świętować w miejscu narodzin Jezusa, koncentrując się na religijnym znaczeniu tego święta.

Obecnie chrześcijanie stanowią tylko około pięciu procent ludności Bliskiego Wschodu, w porównaniu z około 20 procentami sto lat temu. Prześladowania religijne, wojna domowa i niestabilność polityczna to tylko niektóre z powodów, dla których arabscy chrześcijanie uciekli ze swoich krajów i można je teraz znaleźć na całym świecie. Spośród tych, którzy pozostają na Bliskim Wschodzie, dwie największe wspólnoty chrześcijańskie stanowią chrześcijanie koptyjscy i katolicy maronici.

Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w świecie arabskim?

Około 45 procent populacji Libanu jest wyznania chrześcijańskiego. Kiedy nadchodzi Boże Narodzenie, to normalne, że zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie świętują razem. Domy, ulice, centra handlowe, małe i duże sklepy są udekorowane na tę świąteczną okazję. Rodziny zazwyczaj mają szopkę, reprezentującą żłób, w którym Jezus leżał po urodzeniu, zamiast choinki. To tutaj rodzina zbiera się i modli. W całym Bejrucie odbywają się imprezy dla chrześcijan i muzułmanów, aby wspólnie świętować okres świąteczny.

Betlejem, na terytorium palestyńskim, miejsce narodzin Jezusa, jest miejscem kultu trzech form chrześcijaństwa. Protestanci i katolicy obchodzą 24 grudnia Wigilię Bożego Narodzenia, prawosławni, czyli większość chrześcijan w Palestynie, obchodzą 6 stycznia, a Ormiańczycy świętują 17 stycznia.

Jordanii tylko sześć procent populacji identyfikuje się jako chrześcijanie; największe wspólnoty chrześcijańskie w Jordanii to prawosławni lub katolicy. Większość ludności chrześcijańskiej mieszka w Ammanie lub w dolinie Jordanu - fakt ten jest wyraźnie widoczny w okresie Bożego Narodzenia. Każdego roku w centrach handlowych odbywają się wielkie ceremonie rozświetlania choinki, podczas których dzieci robią zdjęcia ze Świętym Mikołajem, tak jak w prawie każdym zachodnim centrum handlowym. Rodziny przygotowują się do świąt, dekorując choinki, przygotowując jedzenie i pakując prezenty.

Chociaż prawosławni świętują Boże Narodzenie 7 stycznia, jordańscy chrześcijanie wspólnie zgodzili się oprzeć swoje obchody Bożego Narodzenia na kalendarzu rzymskokatolickim; obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia. W zamian obchodzą Wielkanoc według greckiego kalendarza prawosławnego. Ten kompromis pozwala chrześcijanom wszystkich odłamów religijnych w Jordanii zebrać się i świętować jako jedna wspólnota. Ponieważ wspólnota chrześcijańska jest już niewielka, dostosowanie tych dat pozwala chrześcijanom obchodzić okres świąteczny, w którym uczestniczą wszyscy wyznawcy, niezależnie od wyznania.

Muzułmanie również cieszą się okresem Bożego Narodzenia wraz z chrześcijanami w Jordanii, ponieważ święto to zostało skomercjalizowane, tak jak na Zachodzie, a sklepy i centra handlowe są kolorowo udekorowane, tworząc świąteczną atmosferę. Tak jak muzułmanie otwierają drzwi dla swoich chrześcijańskich przyjaciół i sąsiadów podczas obchodów Id al-Adha, najświętszego islamskiego święta upamiętniającego gotowość Abrahama do poświęcenia syna, tak Boże Narodzenie jest dla chrześcijan okazją do zaproszenia swoich muzułmańskich braci. Święty Mikołaj został spopularyzowany przez kulturę zachodnią, ale teraz corocznie pojawia się w całym regionie. Mężczyźni wypożyczają kostiumy Świętego Mikołaja i ubierają się, aby rozśmieszyć dzieci, niezależnie od wyznania. Dawanie prezentów jest czynione zarówno przez chrześcijan, jak i muzułmanów. Boże Narodzenie jest uznawane za święto państwowe.

Syrii, po latach krwawej wojny, wielu chrześcijan uciekło przed prześladowaniami, a atmosfera okresu Bożego Narodzenia nie jest już taka sama jak przed wojną. Kościoły zostały zniszczone, miliony ludzi straciły życie. Pomimo przeciwności, po latach niestabilności chrześcijanie wykorzystują świąteczną okazję, aby uczcić święta z przyjaciółmi i bliskimi. Mimo, że Syryjscy chrześcijanie na codzień walczą z ponurością życia, w świątecznym czasie koncentrują się na radosnej stronie obchodów Bożego Narodzenia. Jest to również okazja dla wszystkich Syryjczyków do wspólnego świętowania, niezależnie od wyznania.

Irakijczycy obchodzą Boże Narodzenie w wyjątkowy sposób. W 2008 roku Boże Narodzenie stało się oficjalnym świętem państwowym. Boże Narodzenie to czas świętowania, jedzenia, muzyki i czystej zabawy.

W Wigilię Bożego Narodzenia na dziedzińcach chrześcijańskich domów odbywa się specjalna uroczystość, podczas której dzieci czytają historię Narodzenia z Biblii, a pozostali członkowie rodziny trzymają zapalone świece. Po zakończeniu czytania rodziny zapalają stos wysuszonych cierni, śpiewając psalm. Chrześcijańscy Irakijczycy wierzą, że płonący ogień przepowiada przyszłość w nadchodzącym roku. Kiedy ogień wypala się na popiół, członkowie rodziny trzykrotnie przeskakują nad popiołem i wymyślają życzenie.

Egipt jest domem dla największej wspólnoty chrześcijańskiej w regionie arabskim. Około 15 procent populacji Egiptu to chrześcijanie, a zdecydowana większość należy do prawosławnego kościoła koptyjskiego, więc obchody Bożego Narodzenia przypadają na 7 stycznia, a nie 25 grudnia. Egipscy chrześcijanie koptyjscy poszczą przez 43 dni przed Bożym Narodzeniem, przestrzegając ścisłej diety wegańskiej. W Wigilię Bożego Narodzenia, 6 stycznia, uczestniczą w specjalnej mszy o północy. W czasie świątecznym rodziny organizują duże rodzinne spotkania z tradycyjnymi potrawami, takimi jak zupa jagnięca z chlebem, ryżem i czosnkiem. Hotele, parki i centra handlowe są również ozdobione choinkami i lampkami.

Zjednoczonych Emiratach Arabskich widoczny jest wyraźnie komercyjny aspekt świąt Bożego Narodzenia. Ozdoby świąteczne są widoczne w większości centrów handlowych i hoteli w Dubaju. Dubai Mall w 2018 roku miało największą na świecie bombkę bożonarodzeniową, mierzącą prawie 7 m wysokości, 5 m szerokości i ważącą ponad 1100 kg. Ozdoba ta została uhonorowana nagrodą Guinnessa.

Dla milionów ludzi, którzy obchodzą Boże Narodzenie każdego roku, to nie tylko jednodniowe świętowanie. Jest to okres, w którym chrześcijanie spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi. Niezależnie od wyzwań i konfliktów, które ich otaczają, jest to czas na radość i powitanie sąsiadów z otwartymi ramionami. Muzułmanie i chrześcijanie mogą zjednoczyć się w tym sezonie we współistnieniu i pokoju, aby celebrować swoje wspólne wartości, takie jak miłość, współczucie, dobroczynność, dobroć i przebaczenie. Wartości, które wykraczają poza granice poszczególnych odłamów religijnych i są wspólne dla trzech wielkich religii świata. Czego serdecznie Wam w ten świąteczny czas życzymy! 

zdjęcia: insidearabia.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl